Ustawa o Digital Financial Assets Bill (DFA), która ma być odczytana po raz drugi w rosyjskim parlamencie – lub Dumie Państwowej – 21 lipca, usunęła odniesienia do odpowiedzialności administracyjnej i karnej za handel bitcoinami (BTC). Trzecie i ostatnie czytanie ustanowi ją jako prawo.

„W tym projekcie nie będzie żadnej odpowiedzialności“ – powiedział szef parlamentarnej komisji rynków finansowych Anatol Aksakow, lokalnej agencji informacyjnej Ria Novosti. Aksakow, który jest sponsorem projektu ustawy, powiedział, że pomysł ukarania inwestorów BTC grzywnami i karami więzienia został na razie odłożony na bok.

„Usunęli wszystko, jest tylko związek, że regulacja waluty cyfrowej zostanie określona w innej ustawie“ – powiedział.

Wcześniejsza wersja ustawy DFA proponowała nałożenie kar pieniężnych w wysokości do 7000 dolarów lub siedmiu lat więzienia na osoby kupujące Bitcoin Future za gotówkę. Planowano również karanie firm, które emitują lub obsługują wirtualne waluty bez zgody rosyjskiego banku centralnego, grzywnami w wysokości do dwóch milionów rubli, czyli około 28 000 dolarów.

Na oryginalnym rachunku firmy musiałyby zapłacić równowartość jednego miliona rubli (13 900 dolarów), a osoby fizyczne co najmniej 200 000 rubli (2 800 dolarów) „za naruszenie zasad transakcji z kryptokur walutami, jeśli są one wykorzystywane jako zapłata za towary lub usługi“.

Według Aksakowa, zmieniony projekt ustawy, w swoim obecnym kształcie, zajmuje się teraz kwestiami związanymi z definicją cyfrowych aktywów finansowych i ustanawia wymagania dotyczące między innymi operacji w ramach łańcucha blokowego.

Oczekuje on, że proponowana ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2021 roku, gdy zostanie „przyjęta w drugim i trzecim czytaniu, na sesji wiosennej“. Wiosenna sesja Dumy Państwowej kończy się 23 lipca, poinformowała Ria Novosti.

Jednak rosyjscy ustawodawcy planują kolejną „specjalną ustawę“ w sprawie regulacji kryptograficznej, która może przywrócić surowe kary za handel w BTC, jak pierwotnie proponowano.

„Będzie specjalna ustawa o pieniądzu cyfrowym, która może zostać przyjęta na jesiennej sesji“ – powiedział Aksakow. Jesienna sesja kończy się w grudniu.

Waluty kryptograficzne pozostają w Rosji szarą strefą, a status prawny inteligentnych kontraktów, początkowe oferty monet i górnictwo nie są jasno określone, mimo wielu propozycji przedstawionych w tym celu parlamentowi.